Katedra zdravotného a environmentálneho inžinierstva v spolupráci s Katedrou technických zariadení budov sa pod záštitou Slovenskej technickej univerzity (STU) zapojila do projektu Erasmus+ CBHE č. 101082898-2022 s názvom „UKRENERGY – Inovatívne magisterské kurzy podporujúce zlepšenie energetickej a uhlíkovej stopy ukrajinského stavebného fondu“. Tento projekt je financovaný Európskou komisiou prostredníctvom Európskej výkonej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA) v rámci programu Erasmus+, kľúčová akcia 2, ktorý je zameraný na budovanie kapacít vo vysokoškolskom vzdelávaní v partnerských krajinách EÚ.

Cieľom projektu UKRENERGY je zvyšovať kvalitu vzdelávania a výučby na Ukrajine prostredníctvom zavedenia inovatívnych magisterských kurzov zameraných na energetickú udržateľnosť budov, v súlade s princípmi bolonského procesu. Projekt sa zameriava na tri hlavné oblasti:

  1. Vytvorenie nového magisterského programu v oblasti energetickej udržateľnosti budov, ktorý bude prispôsobený potrebám trhu práce a implementovaný na štyroch univerzitách na Ukrajine.
  2. Zvyšovanie odbornosti pedagogických zamestnancov v oblasti energetickej udržateľnosti a budovanie spolupráce medzi univerzitami a podnikmi. Cieľom je riešiť súčasné problémy, ako je fragmentovaný vedecký základ v oblasti energetickej efektívnosti a udržateľnosti, a zabezpečiť lepšiu distribúciu poznatkov, odbornosti, informácií a údajov.
  3. Podpora šírenia vedomostí o European Green Deal v súlade s cieľmi Európskej únie do roku 2030.

Do projektu je zapojených 15 partnerov z Talianska, Poľska, Slovenska a Ukrajiny, ktorí zastupujú akademickú obec z rôznych vedeckých a výskumných oblastí.

UKRENERGY members

Zoznam partnerov konzorcia:

  • UNIVERSITA’ DEGLI STUDI DI GENOVA, Coordinator (UniGe) – IT
  • KYIV NATIONAL UNIVERSITY OF CONSTRUCTION AND ARCHITECTURE (KNUCA) – UA
  • ODESSA STATE ACADEMY OF CIVIL ENGINEERING AND ARCHITECTURE (OSACEA) – UA
  • PRYDNIPROVSKA STATE ACADEMY OF CIVIL ENG. AND ARCHITECTURE (PSACEA) – UA
  • LVIV POLYTECHNIC NATIONAL UNIVERSITY(LPNU) – UA
  • NATIONAL TRANSPORT UNIVERSITY (NTU) – UA
  • ODESSA NATIONAL ECONOMIC UNIVERSITY (ONEU) – UA
  • UKRAINIAN STATE UNIVERSITY OF CHEMICAL TECHNOLOGY (USUCT) – UA
  • LVIV NATIONAL ENVIRONMENTAL UNIVERSITY (LNEU) – UA 
  • STATE AGENCY ON ENERGY EFFICIENCY AND ENERGY SAVING OF UA (SAEE) – UA 
  • AGH UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY IN KRAKOW (AGH-UST) – PL
  • UNIVERSITA DEGLI STUDI DELLA CAMPANIA LUIGI VANVITELLI (UNICAM) -IT
  • SLOVAK UNIVERSITY OF TECHNOLOGY IN BRATISLAVA (STUBA) – SK
  • UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DI NAPOLI PARTHENOPE (UNIPARTH) – IT
  • NATIONAL UNIVERSITY OF WATER AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING (NUWEE) – UA
Aktivity v rámci projektu UKRENERGY odštartovali už v apríli tohto roka úvodným „Kick-off meeting“-om, ktorý sa konal na Univerzite v Janove (UNIVERSITA’ DEGLI STUDI DI GENOVA). Cieľom tohto stretnutia bolo osobné spoznanie partnerov konzorcia, počas ktorého sa prediskutovali detaily pracovného plánu, očakávané výstupy a ďalšie smerovanie projektu.

Ďalšie stretnutie partnerov konzorcia sa uskutočnilo 27. – 30. júna 2023 na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Hlavným zámerom bolo predstaviť ukrajinským partnerom štruktúru našich študijných programov na bakalárskom a inžinierskom stupni. V prvý deň stretnutia hostí privítala pani prodekanka doc. Ing. Katarína Gajdošová, PhD., a odbornú časť aktivít následne otvoril prof. Ing. Štefan Stanko, PhD.

Pre účastníkov sme pripravili bohatý program, ktorý zahŕňal odborné prednášky a exkurzie pod vedením prof. Ing. Štefana Stanka, PhD., prof. Ing. Dušana Petráša, PhD., doc. Ing. Michala Krajčíka, PhD., a Ing. Réky Wittmanovej, PhD. Prednášky boli zamerané na témy týkajúce sa energetického auditu budov, energetickej certifikácie, energetickej náročnosti budov, vnútornej kvality vzduchu a tepelného komfortu v budovách.

Druhú polovicu týždňa sme začali odbornou exkurziou na zelenej streche Stanice Nivy, kde nás sprevádzali prevádzkovatelia budovy zo spoločnosti HB Reavis. Počas exkurzie sme sa zamerali na možnosti redukcie tepelných ostrovov a efektívnosť zelených striech v kontexte energetickej udržateľnosti budov. Záverečná časť odborného programu zahŕňala prednášky na tému hodnotenia životného cyklu (LCA) a využitia LCA analýzy v stavebníctve, s dôrazom na jej prínos pre trvalú udržateľnosť stavebných projektov.


Viac informácií o projekte nájdete na webe: 

https://erasmus-ukrenergy.unige.it/alebo na 

Instagram: ukr.energy

Facebook: UkrEnergy